Dlaczego włosy siwieją?

W dawnych czasach siwe włosy były symbolem wiedzy i życiowego doświadczenia. W dzisiejszym świecie i wobec wszechobecnego kultu młodości są bardziej utożsamianie z nieuniknionym upływem czasu i procesami starzenia się organizmu. Obecnie nie tylko wiele kobiet, ale również i mężczyzn zadaje sobie pytanie dlaczego siwieją włosy i czy można w jakiś sposób opóźnić ten proces. Skąd więc biorą się siwe włosy?

Dlaczego włosy siwieją?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego włosy siwieją należy na początku przyjrzeć się nieco samej strukturze włosa. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna. W korzeniu włosa znajdują się zaś melanocyty – komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, która nadaje kolor naszym włosom. Ten naturalny barwnik występuje w dwóch barwach: czerwono-żółtej i brązowo-czarnej. Zasada jest prosta – im mniej melaniny, tym jaśniejsze stają się włosy. Z biegiem lat, barwnik produkowany przez melanocyty nie jest już tak intensywny i – zgodnie z naturalnym procesem starzenia się organizmu – produkcja melaniny spada. Brak melaniny sprawia, że włos przybiera kolor włókien keratynowych, czego efektem jest pojawienie się pierwszych siwych włosów. Są one najczęściej koloru lekko żółtawego bądź całkowicie białe. Proces ten, a w szczególności jego początek i tempo postępowania, są zależne od wielu czynników. Kiedy więc możemy spodziewać się pierwszych siwych włosów?

Pierwszy siwy włos – kiedy?

Pojawienie się pierwszych siwych włosów to bardzo indywidualna kwestia – u niektórych mogą się one pojawić dopiero po pięćdziesiątce, u innych – nawet w wieku dwudziestu lat. Należy tu rozróżnić dwa rodzaje siwienia: fizjologiczne, zwane też starczym (związane z naturalnymi procesami starzenia) oraz przedwczesne, oznaczające początek procesu siwienia w bardzo młodym wieku. Siwienie starcze spowodowane jest w głównej mierze uwarunkowaniami genetycznymi – to geny warunkują wiek i tempo, w jakich włosy zaczynają siwieć. W przypadku przedwczesnego siwienia sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i można wymienić kilka kluczowych czynników. Siwe włosy u młodej osoby to najczęściej wynik bardzo silnego stresu, znacznego wyniszczenia organizmu bądź efekt przebytej ciężkiej choroby. Proces ten przyspieszyć może również niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie powietrza i środowiska, współczesne tempo życia czy zażywanie antybiotyków. Coraz częściej wśród przyczyn szybszego siwienia włosów podaje się niedobory witamin z grupy B a także cynku, selenu, miedzi i żelaza. Nie dziwi wobec tego fakt, że coraz częściej młode osoby borykają się z problemem przedwczesnego siwienia.

Jeśli niestety pierwsze włosy siwe pojawiły się już na naszej głowie, to należy pamiętać, że są one słabsze i w związku z tym dużo bardziej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Warto wobec tego pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i ograniczyć używanie takich urządzeń, jak suszarka czy lokówka, które mogą je dodatkowo osłabić.

Dodaj komentarz