Jak powstrzymać siwienie włosów?

Siwienie włosów to nic innego, jak zanikanie ich pigmentu. W większości przypadków jest to siwienie tzw. starcze, związane z upływającymi latami. Jednakże może się ono rozpocząć już pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Występują przypadki, w których pierwsze siwe włosy pojawiają się dużo wcześniej, nawet u dwudziestolatków, wtedy mamy do czynienia z siwieniem przedwczesnym.

Depigmentacja spowodowana jest jednak nie tylko starzeniem się organizmu. Ogromny wpływ na nią mają również geny, klimat, stres oraz nieodpowiednia dieta uboga w witaminy i minerały, a w szczególności witaminy z grupy B, kwas foliowy czy cynk. Kiedy zauważymy pierwsze oznaki siwienia, zmiana stylu życia to jednak za mało, gdyż odwrócić ten proces, jedynie za pomocą naturalnych środków, jest ciężko.

W takim razie, jak zatrzymać siwienie?

Najczęściej polecanymi kosmetykami są szampony, olejki oraz odżywki zawierające fitopigmenty, które przy dłuższym i, co najważniejsze, regularnym stosowaniu powodują ciemnienie włosa. U kobiet sprawa jest prostsza, iż większość z nich po prostu maskuje siwiznę za pomocą farb. Jak powstrzymać siwienie włosów u mężczyzn? U panów jest to bardziej skomplikowane, ponieważ wizyta u fryzjera czy nawet farbowanie włosów w zaciszu domowym, wydaje im się niemęskie i decydują się na mniej radykalne metody. Część z nich stosuje preparaty odsiwiające, które nie tylko maskują problem, a wspierają produkcję pigmentu i występują w postaci płukanek, które nie niszczą włosów i nie zawierają tylu substancji chemicznych co farby.

Jeżeli chodzi o siwe włosy w młodym wieku, tak zwane przedwczesne, dotykające ludzi przed 30. rokiem życia a w skrajnych sytuacjach widoczne siwe włosy u dziecka, przed wizytą w aptece po preparaty przeciwko siwieniu, konieczne jest udanie się do lekarza, gdyż w wielu przypadkach jest to symptom chorobowy, na przykład objaw nadczynności tarczycy. Po właściwej diagnozie i rozpoczęciu leczenia, najczęściej problem przedwczesnego siwienia znika.

W takim razie, jak dbać o siwe włosy?

Przede wszystkim wprowadzić zdrowe nawyki. Starać się, aby nasza codzienna dieta zawierała produkty bogate w minerały, kwasy, witaminy a wykluczała nadmierne spożywanie soli, cukru oraz alkoholu, gdyż te stymulują siwienie. Znaleźć czas na odpoczynek, relaks i unikać długotrwałego stresu. Jeżeli będziemy pewni,iż siwe włosy to po prostu jedna z oznak starzenia się i jest to u nas uwarunkowane genetycznie, a więc nie jest spowodowane żadną chorobą, to sposobem, jak zatrzymać siwienie są kosmetyki zawierające fitopigmenty i te o działaniu odsiwiającym. Zawierają one olejki, napary z ziół oraz preparaty nawilżające, gdyż siwe włosy często są suche, łamliwe oraz sztywne.

Dodaj komentarz