Jak zapobiec siwieniu włosów u mężczyzn?

Siwienie włosów pojawia się w różnym wieku, i choć jest to zjawisko zupełnie naturalne, zwykle wolelibyśmy go uniknąć. O ile w przypadku pań problem łatwo zamaskować odpowiednio dobraną farbą, o tyle mężczyźni muszą zwykle natrudzić się, by ukryć swoją siwiznę. Farbowanie włosów często kojarzone jest z czynnością typowo kobiecą, panowie wolą więc zwykle całkowicie z niego zrezygnować lub przynajmniej zdecydować się na możliwie naturalnie wyglądającą koloryzację, co bywa niełatwe. Z tego powodu zamiast czekać na pojawienie się pierwszych srebrnych pasm warto zastanowić się, jak zapobiegać siwieniu włosów.

Podstawowym czynnikiem determinującym siwe włosy u mężczyzn są niestety geny. Siwe włosy w młodym wieku u mężczyzn są dość częstym zjawiskiem. Chociaż prawidłowo powinny pojawić się między 30 a 40 rokiem życia, niekiedy występują już w wieku 20 lat. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku opóźnienie siwienia jest niemożliwe. Obecnie w specjalistycznych gabinetach wykonać można zabiegi spowalniające starzenie się skóry, w tym skóry głowy. Należy do nich wstrzykiwanie w naskórek koktajli witaminowych i osocza. Zabieg taki może nie tylko spowolnić proces siwienia, lecz również zapobiegać łysieniu. Należy jednak pamiętać, że jeśli to geny odpowiadają za nasze siwe włosy zapobieganie nie przyniesie spektakularnych czy bardzo długotrwałych efektów.

Zdarza się także, że pojawienie się siwizny związane jest z silnym, długotrwałym stresem. W dzisiejszych czasach całkowite wyeliminowanie stresu jest praktycznie niemożliwe, warto jednak ograniczyć go do minimum oraz możliwie najwięcej czasu poświęcać na relaks. Jeśli napięta sytuacja w pracy przyprawia o siwe włosy mężczyzna powinien zadbać, by wolne chwile spędzać realizując swoje pasje lub medytując. Pomocne może być także uprawianie sportu.

Nad tym, jak zapobiec siwieniu włosów, pracuje coraz więcej firm farmaceutycznych i kosmetycznych. Stosowanie specjalnych preparatów może być więc skutecznym sposobem na opóźnienie pojawienia się siwych pasm we włosach. Obecnie na rynku dostępne są szampony, odżywki i wcierki mające zapobiegać siwieniu.

Badania nie pozostawiają też wątpliwości, że dieta i zdrowy tryb życia mają istotny wpływ na siwienie włosów, zapobieganie może więc polegać na odpowiednim odżywianiu. W zachowaniu koloru pomóc powinny produkty bogate w witaminy z grupy B, do codziennej diety należy więc wprowadzić orzechy i nasiona, jajka, ryby, brokuły oraz produkty z pełnoziarnistej mąki.

Obecnie naukowcy wciąż poszukują odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie wyeliminować siwe włosy, jak zapobiec ich powstawaniu. Dopóki nie zostanie znalezione w 100% skuteczne rozwiązanie, pozostaje stosowanie metod zapobiegawczych, które często przynoszą satysfakcjonujące efekty. Niekiedy warto też zastanowić się, czy siwe włosy męskie nie mogą stać się atutem. Odpowiednio zadbane i wyeksponowane mogą dodawać uroku i przyciągać uwagę.

Dodaj komentarz