Jakie preparaty na siwe włosy są polecane?

Siwizna to tak naprawdę naturalna oznaka starzenia się. Niemniej jednak wielu ludzi, zwłaszcza tych czynnych zawodowo, nie chce zaakceptować takiego stanu rzeczy i robi, co może, by ukryć siwe włosy. A może zrobić to na kilka sprawdzonych i co najważniejsze skutecznych sposób. Na siwe włosy doskonale sprawdzi się powszechnie stosowane farbowanie, jeszcze innym dobrym zabiegiem jest specjalny preparat na siwe włosy dla mężczyzn i kobiet, tzw. odsiwiacze oraz płukanki ziołowe.

Naturalne sposoby i zioła na siwe włosy

Domowe sposoby na siwe włosy warto sprawdzić zanim sięgnie się bardziej radykalne metody walki z siwizną, jak farbowanie. Tym bardziej, że dzięki niektórym naturalnym środkom można znacznie poprawić wygląd i kondycję włosa, a nawet opóźnić proces starzenia się.

  • Płukanka z orzecha włoskiego – garść łupin orzecha włoskiego zalewa się pół litra wrzącej wody i parzy przez godzinę. W następnej kolejności przecedzamy. Uzyskujemy aromatyczny napar, którym należy płukać włosy. Tak sporządzony preparat na siwe włosy ma za zadanie przede wszystkim pogłębić naturalny kolor włosów i po regularnym stosowaniu zniwelować siwiznę.
  • Płukanka herbaciano-ziołowa – 4 łyżki czarnej herbaty, 2 łyżki rozmarynu i tyle samo łyżek szałwii zalewa się gorącą wodą w ilości ok. 2 litrów, a następnie całość trzymać pod przykryciem. Po upływie 30 minut wywar trzeba odcedzić i dopiero wtedy płukać nim włosy, przy czym warto pamiętać, by wcierać napar w skórę głowy i pozostawić go tam również na 30 minut. Dzięki temu barwnik z ziół będzie miał szansę naturalnie przyciemnić włosy i pogłębić ich naturalny kolor, jednocześnie dodając objętości i zdrowego blasku. Poza tym rozmaryn to zioło wykazujące silne właściwości stymulujące głównie cebulki włosów, co zapobiega ich wypadaniu i działa antyseptycznie na podrażnioną skórę.
  • Płukanka ziemniaczana – obrane ze skórki ziemniaki gotuje się w dużej ilości wody. Wodę z odcedzenia pozostawić do wystygnięcia i płukać nią włosy. Woda po ziemniakach przyciemnia włosy, co więcej stosowana systematycznie zapobiega przetłuszczaniu się włosów i nadaje im połysku.
  • Płukanka rumiankowo-cytrynowa – przestudzony napar z rumianku należy połączyć z sokiem z jednej lub dwóch cytryn. Tak sporządzony naturalny lek na siwe włosy nakładamy w końcowym etapie mycia głowy i pozostawiamy na 30 minut. Po upływie tego czasu włosy należy spłukać zimną wodą. Najlepszy dla włosów jasnych, ponieważ rozświetla je i rozjaśnia, przy okazji nadają im blasku.
  • Wcierka lawendowa – do przygotowania potrzebne będzie 50g lawendy, tymianku, rozmarynu oraz mięty. Wszystkie składniki zalewa się octem białym, a następnie należy odstawić na miesiące, konieczne w chłodne miejsce. W tym czasie zioła ulegają rozmiękczeniu i powstanie bardzo esencjonalny rozwór ziołowy. Tak przygotowany naturalny lek na siwienie włosów, po uprzednim odcedzeniu, przelewamy do buteleczki, najlepiej szklanej. Płyn należy wcierać we włosy oraz w skórę głowy na noc, po czym rano koniecznie umyć włosy. Wcierka zapobiega siwieniu włosów i przywraca im naturalną barwę, jednocześnie widocznie wzmacniając włosy.

Kosmetyczne metody na siwienie włosów

  • Szampony koloryzujące – różnica szamponów koloryzujących i farb do włosów polega przede wszystkim na ich trwałości. Nic jednak lepiej nie trafia „ton w ton” niż właśnie szampon koloryzujący. Poza tym szampony zawierają minimalną dawkę amoniaku oraz małe ilości wody tlenionej, a co za tym idzie chronią włosy przed zniszczeniem ich struktury.
  • Odsiwiacze – działają na innej zasadzie niż preparaty koloryzujące. Ich zadaniem jest regeneracja włosa przez odbudowanie jego pigmentów. Najlepsze efekty można jednak zauważyć przy włosach blond i brązowych. Odbudowa melanocytów przy włosach czarnych jest procesem zdecydowanie trudniejszym.
  • Farbowanie – czyli jeden z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych sposób na ukrycie siwych włosów. Najlepiej jednak farbować włosy wtedy, gdy granica pomiędzy siwymi włosami a tymi, które zachowały jeszcze naturalny odcień wynosi 50%. To najlepszy czas na rozpoczęcie koloryzacji. Farbowanie można wykonać samodzielnie w domu lub udać się w tym celu do fryzjera. W przypadku, kiedy włosy całkowicie utraciły już swój naturalny kolor, przy farbowaniu doskonale sprawdzą się kosmetyki w spray na siwe odrosty. Pomoże to zadbać o pojawiające się z czasem oznaki siwienie, bez nadmiernego wystawiania włosów na uszkodzenia, do których przez swój skład mogą doprowadzić trwałe farby do włosów.

Dodaj komentarz