Siwienie włosów a stres

Definicja stresu

Stres to pojęcie, z którym człowiek współczesny spotyka się na każdym kroku. Samo słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza napięcie, naprężenie. Definiując stres można więc powiedzieć, że jest to długotrwałe napięcie, spowodowane czynnikiem fizycznym lub psychicznym. Stresować można się zarówno przyszłymi wydarzeniami, jak i tymi, które już miały miejsce. Przewlekły stres ma bardzo niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Według opinii lekarzy, może przyczyniać się do rozwijania się depresji, chorób wrzodowych, chorób układu krążenia, a nawet nowotworów. Wiele osób łączy także stres z siwieniem włosów. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej i przekonać się, czy siwienie ze stresu jest możliwe?

Skąd się biorą siwe włosy?

W skórze ludzkiej znajdują się komórki zwane melanocytami.a Ich głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez słońce. Kiedy więc promienie słoneczne padają na ciało człowieka, melanocyty zaczynają wytwarzać barwnik zwany melaniną, który pochłania promieniowanie i rozprasza je. Pod wpływem melaniny, skóra zaczyna ciemnieć i pojawia się opalenizna. Melanocyty znajdują się także na skórze głowy. To właśnie one zabarwiają włosy, które wyrastają na skórze poprzez mieszki włosowe. To od nich i ilości pigmentu jaki wytworzą zależy więc barwa włosów każdego człowieka. Okazuje się jednak, że wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu, melanocyty zaczynają słabnąć i obumierać. Ich obumieranie powoduje, że włosy nie są już tak intensywnie barwione. W rezultacie zaczyna pojawiać się siwizna na skroniach.

Siwienie włosów a stres

Analizując zagadnienie można przywoływać przykłady z życia wzięte lub podpierać się badaniami naukowców. Na podstawie naocznych obserwacji można dojść do wniosku, że nagły lub przewlekły stres przyspiesza pojawianie się siwizny. Niemal każdy zna kogoś, kto pod wpływem stresującej sytuacji w krótkim czasie osiwiał. Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda w 2007 roku ogłosiła światu wyjaśnienie tego zjawiska. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalili, że wskutek długotrwałego stresu, w ciele wytwarzane są duże ilości wolnych rodników, które mogą prowadzić do rozstrojenia organizmu i powodować spory chaos w produkcji melaniny. Efektem zaburzenia wytwarzania melaniny jest siwienie. Coraz więcej naukowców podkreśla także istotny wpływ czynników środowiskowych na nieprawidłową pracę melanocytów. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, brak aktywności fizycznej, czy niewłaściwa dieta, w połączeniu z przewlekłym stresem przyczyniają się do powstawania siwych włosów. Chociaż naukowcy cały czas przeprowadzają badania, póki co siwizna to temat, który nadal nie został do końca wyjaśniony.

Dodaj komentarz